Jak się ubrać?

Czasem słońce, czasem deszcz, a czasem śnieg;)Czasem słońce, czasem deszcz, a czasem śnieg;)Chyba najważniejsza kwestia, którą musimy ustalić przed wyjściem w góry. Co na siebie nałożyć. Przyda się sprawdzenie prognozy pogody. Polecamy aplikacja TVN Meteo. Dostępna przez www i przez urządzenia mobilne. Prognozy 24 godzinne są na serio dość precyzyjne.

BUTY

Do rangi legendy urastają przysłowiowe sandały na nogach. I wydawać, by się mogło, że nikt w sandałach nie wyjdzie na szlak... ale... całkiem niedawno w Beskidzie Żywieckim widzieliśmy ten rodzaj obuwia na nogach, więc może warto napisać - SANDAŁY TO ZŁY POMYSŁ! Trampki też.

Wybierzcie buty z podeszwą na tyle twardą, by chodzenie po kamykach nie było katorgą, a jednocześnie na tyle miękką, by dało sie elastycznie wybierać odpowiednią drogę. Wysoka cholewka - za kostkę - zapewni dodatkową stabilizację kostce - zmniejszając ryzyko zwichnięcia i przemęczenia.

Postarajcie się, by to co macie na nogach - zapewniało jakąś odporność na wodę. Nie ma nic gorszego - niż kilka godzin marszu w mokrych butach. Komfort zerowy, zimni i ryzyko odcisków wzrasta wprost proporcjonalnie.

Jednym słowem - kupcie buty trekkingowe.

Jeśli łazicie regularnie, ale nie codziennie ;) - nie przepłacajcie. Nie ma sensu wydawanie pary tysięcy złotych na topowe buty, jeśli przez 340 dni w roku będą czekać w szafie na wyprawę.

Skóra czy syntetyk? Według gustu. Każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. Jedni wolą lekkie, bezobsługowe syntetyki, inni klasyczne, sprawdzone skórzane.

Jeśli chodzi o markę - jest z czego wybierać. W mojej opinii - ECCO - rozsądna relacja jakości do ceny.

Koszulka, spodnie, kurtka

Wygodne, przewiewne - to w lecie. Ludzie dzielą się na tych, którzy mówią tylko bawełna i na tych, którzy kochają sztuczne.

Sami musicie zdecydować.

Plecak

Nie bierzcie zwykłych miejskich plecaków. Sprawdzą się może przez godzinę. Później to dramat. Co dwa trzy kroki będziecie poprawiać szelki. Zainwestujcie parę stówek w dobry regulowany i wentylowany plecak. Zadbajcie o to, by miał kieszenie boczne i koniecznie kieszeń na klapie głównej. Te drobiazgi się przydają. 

Jak się pakować?

Jeśli zapomnicie spakować jedzenie - na szlaku na pewno coś się znajdzie ;)Jeśli zapomnicie spakować jedzenie - na szlaku na pewno coś się znajdzie ;)Prosta odpowiedź - im mniej tym lepiej. Jeśli trzymasz coś w ręce i zastanawiasz się, czy może sie przydać - to możesz być pewien - na pewno się nie przyda.

Po 3-4 godzinach wędrówki - czuje się każdy gram niepotrzebnie spakowanych drobiazgów.

Najprostsza zasada - weź to co chcesz zabrać - rozłóż na podłodze i zastanów się co może zostać w domu.

Jeśli już wybierzesz absolutnie niezbędne rzeczy - spakuj je do plastikowych toreb. Nie ważne, czy plecak ma fartuch czy nie - przyda się i nie zawadzi - docenisz zwłaszcza w deszczowe dni.

Na dół plecaka układaj rzeczy, które będą Ci potrzebne najmniej. Wyżej - te które musisz mieć pod ręką. 

Niezbędnik

Na szlaku bywa różnie... Na szlaku bywa różnie... a. telefon (wpiszcie numer ratunkowy do pamięci telefonu)

b. scyzoryk

c. mapa

d. kompas lub smartfon z kompasem lub GPSem

e. woda i izotoniki

f. batony/kanapka

g. nakrycie głowy (chusta, czapka, kapelusz)

h. ochrona przed deszczem

i. latarka / czołówka

Własne rzeczy - czy schroniskowe?

Nie ma co nosić drewna do lasu...Nie ma co nosić drewna do lasu...To problem paradoksalnie całkiem spory;) Jeśli swoje - to trzeba to wytargać na górę. Jeśli schroniskowe - to zejdziecie z dużo chudszym portfelem.

Wydaje się, że najlepszym rozwiązaniem jest wybór pół na pół. Weźcie lekkie rzeczy do jedzenia ze sobą, a te cięższe - (woda, piwo etc) kupcie w schronisku.

Jeśli macie lekki i mały śpiwór - też zabierzcie ze sobą. Zawsze parę złotych zostanie w kieszeni. 

GOT

Hala KrupowaHala KrupowaZbieracie punkty - przydadzą się dwa adresy:

ten bardziej oficjalny http://www.pttk.pl/pttk/przepisy/index.php?co=ro_got

i ten super praktyczny kalkulator http://www.szlaki.net.pl/

Jak czytać mapy i układać trasy?

Na transgranicznym szlakuNa transgranicznym szlakuUważnie i dokładnie sprawdzajcie czasy przejścia i różnice poziomów. Jeśli trasa liczy kilka kilometrów - to na pewno nie zrobicie jej w tempie normalnego spaceru.

Na mapach z oznaczonymi trasami turystycznymi są umieszczone punkty obliczeniowe z podanymi wartościami takimi jak dystans, czas wyjścia/zejścia oraz sumę podejść i zejść. Warto dokładnie poczytać zanim uderzycie na szlak.

Mega sympatycznym miejsce jest też - http://mapa-turystyczna.pl/. Tu system obliczy za Was wszystkie parametry i zobrazuje to Wam na czytelnym wykresie. 

Ostatnie galerie

R E K L A M Y


  drobny200


 

Polecamy


 

kja  dt  zapiski   am