"Spacerek" na Kudłacze

Przed schroniskiemPrzed schroniskiemTaki nasz, mały zwyczaj - pierwsze wyjście w sezonie - z Myślenic (Zarabie) do Schroniska na Kudłaczach. Ot, wiosenny spacer. Tyle, że czuje się go w nogach jeszcze parę dni.

Trasa nie jest trudna. Wysokość nie jest powalająca, ale to wspinanie ma jakiś magiczny urok w sobie. Niby proste, ale jednak wymagające.

 Wiosna

Plan wyprawy - za: http://mapa-turystyczna.plPlan wyprawy - za: http://mapa-turystyczna.plZaczynamy w Myślenicach na ulicy Zamkowej. Niezbyt szeroka. Przy początku szlaku brak parkingu. To o tyle dziwne, że lokalni lubią tu pobiegać lub zabrać psa na dłuższy spacer. Czerwony szlak prowadzi od samego początku, aż pod drzwi schroniska. W zasadzie trudno go zgubić. Nam się jednak udało, ale o tym za moment.

Wspinaczkę na szczyt rozpoczynamy wejściem na wzgórze zamkowe. Według kronik, stała tu (wybudowana prawdopodobnie w XIII wieku) wieża strażnicza z niewielkim majdanem. Stała, bo pozostały po niej jedyne ruiny. Ciekawe jest jednak to, że brak jednoznacznej wersji wydarzeń, które miały doprowadzić do jej zburzenia. Najciekawsze hipoteza wspomina o katastrofie budowlanej spowodowanej... trzęsieniem ziemi;). Jeśli macie chwilkę czasu - warto rozejrzeć się po wzgórzu i ruinach.

Trzeba przyznać, że najbardziej wymagające w trakcie tej wycieczki są pierwsze trzy kilometry. To właśnie na samym początku budujemy kapitał wysokości. Prawie 400 metrów na dość krótkim odcinku sprawia, że tempo z każdym krokiem staje się nieco wolniejsze.

Konsekwentnie czerwonym

Na szlakuNa szlakuPo zdobyciu pierwszego wzniesienia w zasadzie mamy już dość łatwą drogę. Szlak początkowo wiedzie w dół (całkiem sporo - około stu kilkudziesięciu metrów), by później delikatnie prowadzić nas w górę.

To Beskid Wyspowy (choć dla wielu to już Makowski ;) ), więc nie powinny dziwić naprzemienne podejścia i zejścia tak charakterystyczne dla tej formacji górskiej.

Pod Śliwnikiem czerwony szlak krzyżuje się z zielonym. Tymi oznaczeniami możecie dotrzeć także z Myślenic przez Chełm. Przez parę kilometrów czerwony i zielony idą ze sobą. Aż do Działku. Tu na skrzyżowaniu szlaków mamy odejście żółtego i zielonego. Tylko czerwonym dotrzecie do schroniska.

Cała droga nie jest szczególnie oddalona od domów i przysiółków. Dość często usłyszycie szczekanie psów, czy hałasy prac domowych. Sporo tu także kapliczek. Niestety coraz więcej także quadów i motocykli crossowych.

Wiosenny motylWiosenny motylAle jeśli dopisze wam szczęście i akurat żaden warkoczący sprzęt nie będzie pomykał waszą ścieżką to czeka was na serio przyjemny spacer szerokimi, leśnymi ścieżkami.

Za ostatnimi domami (za skrzyżowaniem z drogą na Poręby) pilnujcie szlaku. Ten właściwy i "legalny" wiedzie drogą gospodarczą (odbija w prawo). Możecie także wybrać drogę "starym" szlakiem. Jest krótszy, nieco bardziej stromy. Na drzewach widać jeszcze pozostałości po dawnej drodze - przemalowana srebrzanką kora drzew.

Dość przypadkowo wybraliśmy właśnie ten krótszy wariant - i niespodziewanie szybko dotarliśmy do schroniska.

Skrzyżowanie szlakówSkrzyżowanie szlakówDelikatnie ubierając w słowa - jest coś nie bardzo ze schroniskiem. Trudno powiedzieć, że tworzy się w nim przytulna atmosfera. Nie wiemy z czego to wynika, ale po krótkim odpoczynku, po prostu nie ma się większej ochoty, by spędzić tam dłuższą chwilę... A może to tylko nasze subiektywne odczucia?

Do cywilizacji

Droga powrotna - do dla nas także podróż czerwonym. Szybki spacer w dół aż pod Śliwnik. Później lekko w górę, nieco w dół i wyjście ponad 100 metrów. Ostatnie kilometry to strome zejście w stronę Myślenic.

Takie brutalne powroty do realności - za każdym krokiem coraz głośniej słychać ruch samochodowy na Zakopiance.

To co krzepiące to fakt, że Kudłacze to początek sezonu. Przed nami kolejne miesiące i kolejne wyprawy...

mg

GALERIA

 

Data wyprawy: 21 marca 2015.

Trasa przejścia: - Myślenice Zarabie - Kudłacza - Myślenice Zarabie (czerwony). 

Ocena trasy (skala 0-5) :

  1.             Trudność: 2
  2.             Walory widokowe: 3
  3.             Miodność przejścia: 4

 Trasa - źródło: endomondoTrasa - źródło: endomondo

 

 

Bookmark and Share

Beskid Wyspowy

Ostatnie galerie

R E K L A M Y


  drobny200


 

Polecamy


 

kja  dt  zapiski   am